Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

arzu dinamikleri

Arzu Dinamikleri

Yazar:

Kategori:

Bu yazımla, toplumda yanlış bilinen arzu dinamiklerine değinerek, genellikle medyanın yarattığı arzu dinamiklerini yıkacağım ve gerçek erkek-kadın dinamiğini sizlere sunacağım. Uzatmadan başlayalım.

Kadın ve erkek doğası gereği farklı şekillerde evrimleşmiştir. Kadın doğa da daha çok seçenken, erkek ise seçilen olduğu için cinsel stratejileri bunlar etrafında gelişmiştir. Bu ne demek? Kadınlarda bir erkeğe karşı arzu ilk görüşte oluşur, hipergamisi o erkeğin iyi bir eş adayı olup olmadığına hemen karar vererek, o erkeği potansiyel bir eş adayı olarak listeler.

Erkeklerde ise bu sistem farklı çalışır, erkek kadına ilk zamanlarda tam anlamıyla bağlanmazken, zamanın geçmesi ile ona karşı hisleri gelişmeye ve daha anlamlı hale gelmeye başlar. Çünkü erkek sahip olduğu ya da tek seferlik sahip olacağı bir kadına ilk görüşte his beslemeden üremeyi hedeflemiştir, ama en sonunda ona çocuk verecek ve neslini devam ettirecek anneyi ve soyunu koruma görevini üstlendiğinden, kadını koruması gerektiği bilincini kazanacaktır. Yani zamanla gelişen sevgi, koruma ve aidiyet duygusunun altında bunlar yatar.

Bu nedenledir ki, kadınlar; “bu çok iyi bir çocuk ama bir türlü sevemiyorum” fikrine sahip olacaklardır. Bu erkek sağlayıcı, başarılı ve hatta üst statüde bir insanda olabilir. Ama hipergamik olarak kadını tatmin etmiyorsa, her ne kadar kadın onun olup onu sevebileceğine inansa da bu gerçekleşmeyecektir. Aksine süre uzadıkça adamın bağlanma düzeyi ve sevgisi artacağından bu onun için daha yıkıcı olacaktır. Peki kadın neyi sever?

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi, kadınlar gençliklerinde heyecanı ararlar. Bu sebeple, kötü çocuk olarak adlandırdığımız erkekler onlar için bir arzu nesnesi haline gelir, belirli bir yaştan sonra hem bu çekimi, ama öte yandan ise statü sahibi başarılı kişileri aramaya başlayacaklardı ki bunun altında da hayatta kalabilme gereksinimi yatmaktadır. En son nokta da ise, tamamen sağlayıcı bir erkeği son durak olarak en sonunda onlara sığınacaklardır.

Erkekte ise durum biraz daha farklıdır, 7 yaşında da olsa, 70 yaşında da olsa yapılan araştırmalar erkeklerin 22-23 yaşındaki kadınları en ideal eş adayları olarak gördüklerini söylemektedir¹. Bu çıkarıma göre, erkek kendine en ideal eşi yaş faktörü üzerinden seçmektedir, güzellikte en önemli ikinci faktördür. Cinsel bir strateji değişimi olmadan, erkeğin en büyük hedefi hayatta kalabilmek ve soyunun devamlılığını sağlayabilmek için dölleyebildiği kadar fazla dişiyi döllemektir.

Evrimsel süreç bunu hazırlamıştır, şimdi beta olarak nitelendirdiğimiz çoğu erkek bunun saçmalık olduğunu dile getirse de tarihte de örneklerini görebileceğiniz üzere güçlü erkeklerin çoğunun farklı kadınlardan çocukları vardır. Hatta İngiltere Kralı VIII. Henry kendi mirasını taşıyacak bir erkek varise sahip olabilmek için Katolik Dünyası’na karşı gelmiş ve Anglican Kilisesi’ni kurmuştur.

Sonuç olarak, erkeğin cinsel stratejisinin kendi DNA’sını sonraki nesle aktarmak olduğu görülürken, kadının ise kendi ve çocuğunu hayatta tutabilmek olduğu görülür. Bu hedef etrafında arzu dinamiği gerçekleşmektedir. Bu nedenle, bir kadının şuan sana bir şey hissetmiyorum, ama biraz konuşalım belki sonra hissedebilirim yalanlarına kanmayın. Denizde birden çok balık var, bir balık için koca denizi heba etmeyin…

Kaynakça:
Hollingshead, August B. “Age Relationships and Marriage.” American Sociological Review 16, no. 4 (1951): 492–99. https://doi.org/10.2307/2088281.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala