Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

Average Frustrated Chump

Average Frustrated Chump – Ortalama Hüsrana Uğramış Salak

Yazar:

Kategori:

Pick up artistry’nin ortaya çıkmaya başladığı ve efsanevi The Mystery Method içinde ortaya atılan “Average Frustrated Chump” (AFC) diye bir kavram var. Kabaca “Ortalama Hüsrana Uğramış Salak” diye çevrilebilir. AFC bugün beta erkek olarak tanımladığımız şeyle eşdeğer. Türkçe kırmızı hap camiasında Meriç, mavi haplı ya da uydu erkek olarak bilinen erkek tipinin tipik bir örneğidir.

AFC olarak nitelendirdiğimiz ve büyük ihtimalle bir zamanlar sizin de olduğunuz bu grubun ortak özellikleri bulunur. Dışarıdan bakanlar için bunlar çok net olsa da bir AFC için bunu fark edebilmek oldukça zordur. Matrix’ten kurtulmayı başaran ya da başka bir deyişle fişini çekmeyi başarabilen bir erkek için bu durum daha da bariz ve fark edilebilir hale gelir. İşte liste olarak AFC’lerin ortak özellikleri:

AFC temel özellikleri :

 • ONEitis – Ruh Eşi Sendromu – O Özel Kişi İnanışı
 • Medya’nın dayattığı Feminen hikayelere, Disney masallarının belirttiği aşk idealleştirmesi
 • Cinsiyetler arası eşitlik adı altında kadınları yüceltip, erkekleri aşağı görme eğilimi
 • Beyaz Atlı Şövalye – Kadının cinselliğini ve sevgisini kazanmak için lüks yemekler, pahalı geziler, her ihtiyacında yanında olmaya çalışma ve her sorununu çözen kişi olmaya çalışma
 • Fedakar Aşık – Kendinden ne kadar feda ederse aşkını o kadar gösterebildiğine ve kadının ona o kadar değer vereceğine inanma
 • Arkadaş Olarak Başlamak – Öncelikle arkadaş olarak başlayalım, zamanı gelince kadın benim değerimi anlar düşüncesi ile hareket ederek Friendzone’da bekletilen Meriç olma sendromu
 • Ergenlikte öğrendiği flört yeteneklerini geliştirmek yerine ölesiye bağlanma
 • Seri tek eşlilik ve bunun getirdiği masküleniteden uzak bir ilişki geçmişi (bu kişiler o kadar kötü durumdadır ki potansiyel partneri dışındaki kimseye yazamazlar )
 • Kadınların ilişkiden beklentilerini dinleyerek bu şekilde davranmak, sonuç olarak da kadının beğenmediği ve beta olarak kategorize ettiği erkek durumuna düşmek (Kadının dediklerine değil, hareketlerine bakın!)
 • Kadının doğal düşünce tarzını anlamayarak bir erkek düşüncesiyle onun duygusal yapısını görmezden gelme
 • Reddedilmeye karşı bahanelere sığınma ve buna aşırı bağımlılık
 • Kadının fikirsel ve zihinsel yapısına ölesiye bağlanmak, onunla bir olduğunu düşünmek ve onun gibi düşünmeye başlamak. (Kadınların ,örnek olarak, feminist fikirlerine onlardan fazla sahip çıkarak, onları etkilediğini ve hayal ettikleri erkek olduğunu düşünme bunun en basit göstergesidir, ama bu erkeklerin farkında olmadığı şey bir kadının bu kadar radikal düşüncelere sahipken, doğru alfayla karşılaşması sonucunda bunları terk edebileceği gerçeğidir.)
 • “Ben iyi çocuğum, bu güne kadar seni üzen diğer erkeklere benzemem” fikrini benimseyip kıza bunu empoze etmeye çalışmak, bu erkeklerin bilmediği ise zaten kendilerinden onlarca olduğudur. Sıradan bir mesajla kız onlardan birine rahatça ulaşabilir, diğer yandan ise onu üzen ve kendi hayatına önem veren alfa azdır ve ulaşılması zordur.
 • Uzak mesafe ilişkisine ölümüne bağlıdır ve bunu ilişki olarak nitelendirir.
 • Kadınları kendi oluşturduğu listelere göre sınıflandırmak, red aldığı bir kadının “orospu” olarak adlandırılması ve ona göre biri olmadığı fikrinin oluşabilmesi gibi
 • Yüzükle kafeslenmek istemesi, yaşlanınca yanlız kalan erkek korkusuna kendini kaptırması. Daha doğrusu hayatını yanlız geçirmenin, korkunç bir ilişki ve evlilikte ayak paspası olmaktan daha kötü olduğunu sanmak.
 • Kadın erkek eşitliğini, kadın erkek aynılığı sanmak. Kadın ve erkeklerin biyolojik ve sosyal koşullanma olarak farklı olduğunu anlamamak. Seçme – seçilme, kendi seçtiği kişi ile birlikte olma, istediği gibi giyinme, eğitim ve işte eşit fırsatlar, vs. gibi alanlarda “eşit” olmayı, aynı olmak sanmak. Özellikle ilişkiler konusunda kadınların düşünce ve güdülerinin erkekten tamamen farklı olduğunu anlayamamak.

Bu yukarıdaki liste daha da uzayabilir, ama buradaki asıl amaç bunları yapan biriysen AFC’sinden ziyade AFC’nin ne olduğunu tanımlamaktadır. AFC’leri ya da başka bir deyişle betaları kurtarmak senin görevin değil. Bu insanların zihin setini fark ederek, nelerin yanlış olduğunun farkına varabilir ve yıllarca içinde kaldığın zihin setinden kurtulabilirsin. Fişi çekilen bir erkek olarak çoğu zaman AFC’ler ve kadınlar tarafından suçlanabilirsin ama bu noktada doğru yolda olduğunu bil. Erkek kardeşlerinden kurtarabildiklerini kurtar ve fişlerini çek ama kurtaramayacakların için de kendini yormana gerek yok. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Kaynaklar: Rational Male, ErkekAdam

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala