Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

performans yükü

Performans Yükü – Burden of Performance

Yazar:

Kategori:

Tekrardan merhaba dostlar. Uzun zaman sonra en önemli yazılardan birini yazmam gerektiğini fark ettim. Daha önceki yazılarımda kısaca bahsettiğim burden of performance ya da Türkçesiyle birlikte erkeğin performans yükü bu yazının ana konusu olacak. Çok uzatmadan konuya geçmek istiyorum.

Burden of performance, bir erkeğin hayatı boyunca yüklenmesi gerektiği bir zorluktur. 20. yüzyıla kadar bir çok erkek bunun farkında olmadan içgüdüsel olarak zaten bunu yapmaktaydı. Hayatta kalmak için çalışmak, tecrübelenmek ve sürekli olarak daha iyi hale gelmek zorundalardı. Yoksa toplumda tutunamıyor ve doğal yollar ile siliniyorlardı. Fakat, modernleşme ile birlikte daha ılımlı insanlar ortaya çıkmaya başladı. Erkeklerin feminenleşmesi ile bir çok erkek sahip çıkması gereken performans yükünü unuttu ve feminen zihin yapısı ile zevke odaklandıkları zayıf hayatlar yaşamaya başladılar.

Bunun en güzel örneklerinden biri bugün çoğu kişinin görebildiği, beta olarak sınıflandırdığımız ve hayatta bir başarısı olmadan tüm gün oyun oynayan, işe bile zorlukla giden ve sadece zevk için yaşayan kitledir. Gamer kitle olarak adlandırılan bu kitle 2000lerin başında dışlanırken bugün ise empoze edilmeye ve övülmeye başlandı. Bu noktada, bu işten para kazanan ve mesleği bu olan insanlardan bahsetmiyorum, lütfen bunu aklınızda bulundurun. Genellikle kilolu, başarısız ve hayatlarının çoğu zamanını bilgisayar başında geçiren bu kitle, bir erkek olmanın gerekliliğini unutmuş durumda. Bu onların hatası değil, içinde bulundukları toplumun onlara empoze ettiği bir meta fikrin ürünü.

Peki, alfa erkek olarak tabir ettiğimiz ideal erkeğin yapması gereken nedir? Bunun cevabı çok basit, bir erkek olmak! Erkek olmak ne demek bunu biraz açalım. Erkek olmak demek, performans yükünün altında ezilmek ama aynı zamanda bu sayede sürekli bir gelişim halinde olmaktır. Erkeği de zaten değerli kılan budur.

Çalıştıkça, geliştikçe, statü atladıkça erkeğin değeri artacak ve sadece kadınlardan değil, toplumdan da saygı görecektir. Sıradan bir işçiyken, başarılı yatırımlarla büyüyen, spor yapan ve kendini geliştiren bir adamı herkes çekici bulacaktır. Bu adam sadece belli bir maaşlı işte çalışıp, buna razı olduğu noktada ise partneri tarafından sorgulanacak ve bir noktada istenmemeye başlayacaktır. Çünkü kadın intrinsic olarak başarı ister, başarı olmasa bile o potansiyeli yakalamak isteyecektir. Bir kadının hipergamisi ancak bu şekilde tatmin olur ve erkeğine tam anlamıyla bağlanır.

Bir erkeğin de görevi bu performans yükü altında pişmektir. Pişen erkek, gerçek bir erkeğe dönüşeceği için hem arzu edilen, hem de güçlü bir birey olarak topluma faydalı olacaktır. Kulağa vahşice de gelse doğanın işleyiş mekanizması bu yönde ve binlerce yıldır başarılı bir şekilde işlemiştir. İnsanın oğlunun gelişimi de bu vahşi mekanizma sayesinde yaşanmış ve bugünün nesli olan bizler de yük altında ezilen başarılı olan erkeklerin torunlarıyız.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala