Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

Çıkış Yolu Bulamamak

Yazar:

Kategori:

Merhaba sevgili dostlar, bugünkü konu diğer konulardan bağımsız sıradan bir erkeğin gözünden hayatı tanımlar en azından kendi deneyimlerime göre sıradan bir erkeğin başından geçenleri gösterecektir diye düşünüyorum. Böylece, yalnız olmadığınızı fark edebilirsiniz…

Bir erkeğin görevleri var, çalışmak zorunda, başarılı olmak zorunda ve toplumda zaten bunu dayatmakta. Bir erkek olarak sevilmek ve saygı duyulmak, başarının karşılığı olarak alınabilmektedir. Örnek olarak geçmişte youtuber olarak nitelendirilen kişilerin aileleri tarafından hor görülürken, bugün en başarılı insanlar ve sanki hep desteklenmiş gibi davranılmalarının sebebi budur. İnsanlar unorthodoks bir eylem yaptığınızda size karşı çıkarlar, fakat bu eylem sizi başarıya ulaştırırsa o zaman saygı duyup her zaman yanınızdalarmış gibi davranırlar. Tarihler boyunca böyle olmuştur. Tarihi açıdan baktığınızda da böyledir, Sultan Selim babasına karşı ayaklanmış, tahtı gasp etmiş ve bugün bir kahraman olarak anılmaktadır. Fakat, kardeşleri aynı şeyi ona karşı yaptığında vatana ihanet etmiş ve hain olarak atfedilmişlerdir. Kısaca, gücü de tarihi de kazananlar ve başarılılar yazar. Özellikle 21. yüzyıl Türkiye’sinde sıradan bir erkeğin hor görülürken, TV dizilerinde görülen mafyamsı erkeklerin değer ve hürmet görmesi, hatta arzulanmasının sebebi budur. Sadece kadınlar değil, toplum bilinci de güce tapmaktadır.

Anlattıklarıma katılabilirsiniz ya da yanlış görebilirsiniz ama şunu dile getirmek isterim. Aile yapınızı, ya da çocukluğunuzda ailenizin ev yapısını bir inceleyin. Tüm gün işte olan bir baba, ev işleriyle ilgilenen anne, küçük sorumlulukları olan siz çocuklar. Gece yorgun argın eve gelen babanız genelde beğenilmez ve çeşitli bahanelerle kavgaya zorlanır, ya da kötü ilan edilir hatta buda size empoze edilirdi. Bunun sebebi neydi peki? Babanız zaten ailesi için elinden geleni yapmaktaydı, ama kadın için önemli olan bu değil. Kadının arzuladığı şey güçlü bir erkeğin, ona güçlü bir hayat sunmasıdır, bu tatmin olmadığı için bir diğer değiş ile hipergamisi aklını ele geçirdiği için babanın yaptığı fedakarlıkların hiç bir anlamı kalmamıştır. Aynı baba, anneyi ve çocuğunu umursamadan, kendi için yaşasa, gelişse ve statü kazansa o zaman değerli arzulanan bir erkek olacaktır.

Kısacası, doğa etik ve ahlakı düşünmez. Güçlü olanı, arzulanan kılar ve soyu devam etmeye uğraşır. Bu sebeple tarih kazananları yazar, en ahlaklı insanları değil. Bu bir paradoks, güçlü olan kötü olmanız gerektiği anlamına gelmemektedir. Etik ve ahlakımız olmadan da bir değerimiz kalmaz, önemli olan kendi çerçevemiz içinde güçlü olmayı başarabilmek ve onurlu bir şekilde yaşayabilmektir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala