Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

Cinsel Pazar Değeri

Cinsel Pazar Değeri – CPD

Yazar:

Kategori:

Bu yazıda bir erkeğin bilmesi gereken en önemli konudan bahsedeceğim, Cinsel Pazar Değeri. Bu yaşınıza kadar size dayatılan saçma fikirlerden kurtararak pempe camlı gözlüklerinizi çıkarmanıza ve erkek kadın ilişkisinde Cinsel Pazar Değeri’nin önemini anlamanıza yardımcı olacağım.

Cinsel Pazar Değeri en kısa açıklanabileceği hali ile bireyin karşı cins tarafından arzulanabilirliğinin değeridir. Cinsel Pazar Değeri kadın ve erkekler için farklılık göstermektedir. Bir erkeğin cinsel pazar değeri; erkeğin gelirine, statüsüne, kişiliğine, fitliğine ve doğal seleksiyon tarafından tercih edilen karakteristik özelliklerine bağlıdır (hırs, özgüven ve özdeğer).

Alfa erkek olarak nitelendirdiğimiz erkeklerin cinsel pazar değeri yüksektir ve bu sebeple kadınlar tarafından daha fazla arzulanırlar. Beta erkeklerin ise Cinsel Pazar Değerleri düşük olduğu için karşı cinsi etkilemekte başarısız kalırlar ve çoğu kızın “çok tatlı ve sempatik birisin ya” dediği erkek modeline hapsolurlar, bir nevi canlı peluş ayıcık.

İşin iyi yanı bir erkeğin cinsel pazar değerini yükseltme şansı oldukça fazladır. Fit bir hale gelerek, çalışarak ve belirli bir statüye sahip olarak beta olarak nitelendirdiğimiz erkekler bile belirli bir cinsel pazar değeri kazanabilir ve karşı cinsin arzulayacağı bireylere dönüşebilirler. En önemlisi kişilikleri gelişime açıksa ve bu nitelikleri kazanma da azimlilerse, cinsel pazar değerlerini arttırmaları sadece sıkı çalışmaya bağlı olacaktır.

Öte yandan kadınlar ise durum biraz daha farklıdır. Kadınların cinsel pazar değerini güzellikleri, formda oluşları ve gençlikleri belirlemektedir. Bir diğer deyişle kadının eğitimi, statüsü ya da başarılı olması erkeği, bir kadının etkileyeceği kadar etkilemeyecektir. Çünkü, evrim gereği erkekler kadının doğurganlığı ve güzellik üzerinden kaliteli genlerde soylarını devam ettirmek isterler.

Tabii ki erkekler için güzellik olsun gerizekalı olsa da olur diye düşünürler demiyorum, ama öncelik olarak güzelliği öne aldıklarını vurgulamalıyım. Günümüzdeki A101 kasiyeri esprisinin çıkış noktası her ne kadar kimse farkında olmasa da bu nedenledir. Popüler kültür ve medya tarafından beyni yıkanmış feminist mavi haplı erkekler bunun aksinin doğruluğunu öne sürerler.

Cinsel Pazar Değeri aynı zamanda yaşanılmış olan birlikteliklerin sayısından da etkilenir. Erkek ve kadının yaşadığı toplam ilişki sayısı cinsel pazar değerini ters yönde etkilemektedir. Bir kadının yaşadığı çok sayıda ilişki, diğer erkeklerin sonuç olarak onu daha az çekici bulması ve daha az arzu duymasına neden olacaktır. Aksi yönden ise, bir erkeğin yaşadığı fazla sayıda cinsellik, erkeğin arzulanan ve diğer kadınların da istediği yüksek değer bir erkek olduğunu kanıtladığı için, kadınlar bunu ne kadar reddetse de iç dünyalarında bunu çekici bulacaklardır.

Unutulmaması gereken önemli nokta ise Cinsel Pazar Değeri asla bir kişinin karakter ya da insanlığının ölçüldüğü bir değer değildir. Psikopat ve manyak bir erkeğin cinsel pazar değeri tavanda olurken, karakter olarak bir boka yaramayan insan müsveddesi olabilir. Cinsel Pazar Değeri karşı cinsin size duyduğu arzu değerinin sayıya dökülmüş halidir, insanlığınızı ölçmez.

Cinsel Pazar Değeri Tablosu - Rational Male
Cinsel Pazar Değeri Tablosu – Rational Male

Kadınların cinsel pazar değeri tabloda da görülebildiği üzere 18-25 yaş arasında zirve de, 23 yaş civarında ise en üst noktada oluyor. Her ne kadar modern toplumda “sen her yaşta güzelsin” fikri dayatılsa da, bu saçmalığın farkına ne yazık ki 30’unu geçmiş kadınlar çok şiddetli bir şekilde varıyorlar ki buna da duvara çarpmak deniyor. 22-24 yaş civarındaki kadınlar doğurganlık, gençlik ve fiziksel olarak en etkileyici oldukları yaştalar, bu nokta da tüm erkeklerin yoğun ilgisiyle karşılaşmak onlar için sıradan oluyor çünkü gerçekten tablonun yukarısındalar.

25 yaşından sonra ise bu değer yavaş yavaş düşmeye başlıyor, 27 yaşının ardından ise kadınlar artık 22 yaşındaki genç kızlarla baş edemedikleri ve erkeklerin onlara daha fazla ilgi gösterdiği gerçeği karşısında bir duvara çarpma hissi yaşıyor.

Herkes tarafından arzulanan bir canlının yavaş yavaş bu gücünü kaybetmesi, bir kralın tahtını yavaş yavaş kaybetmesi hissine benzerlik göstererek ona mental açıdan bir eziyet yaşatıyor ama bu konuda yapabileceği bir şey yok. Tam bu nokta da, “Artık iyi bir erkek arıyorum herkes beni çok üzdü, bir iyi erkek bulamadım, bulsam hemen yüzüğü takıp evleneceğim” moduna geçiyorlar.

Bu sözleri söyleyen kadınlar ise büyük ihtimalle 20-25 arasında parti parti gezip, Berkecanlar ile birlikte eğleniyorlardı. Bu çekiciliğin düşüşüyle, onlara güven veren ve bakımını üstlenecek bir adet Beta Ahmet’e kendilerini atarak güvenceye alıyorlar, yüzüğü takıyorlar.

Bir erkeğin cinsel pazar değeri ise 34-36 yaşları arasında zirvesine ulaşıyor. Başarılı bir erkeğin kariyerinde yükselmesi, iyi paralar kazanması, iyi bir statüye sahip olması ve tecrübeli olgun bir erkeğe dönüşmesi bu noktalara denk geliyor. Bu noktada, çoğu kadının arzuladığı erkek haline dönüşmüş oluyor erkek. Kadının aksine doğuştan gelen bir güzellikle değil, yukarıda belirtilen maddeler ile bu değeri kazanması sayesinde kadınınki gibi birden cinsel pazar değeri düşmüyor.

Bunu okuyup öyle şey mi olur dediğinizi hissediyorum. Şöyle bir örnekle açıklayalım o zaman, çağının en güzel kadını olarak görülen Angelina Jolie gençliğinde herkesin arzuladığı hatta tüm erkeklerin hayallerinde olan bir kadındı, aynısı keza Brad Pitt için de karşı cinste geçerliydi. 2023 yılına geldiğimizde bu duruma bakarsak, çoğu kadın hala Brad Pitt’le olmak için can atabilir ama artık 50lerine gelmiş Angelina Jolie’yi arzulayacak bir erkek bulmak genele bakıldığında zor olacaktır. Bu sebeple, erkekler aslında temsil ettikleri ile CPD kazanırlar, kadınlar ise gençlik ve güzellikleriyle denilebilir.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala