Alfa Erkek

alfa erkek, kadınlar, ilişkiler, ayrılıklar

Eski Sevgili Geri Döndürme, Ayrılığın 5 Fazı

Eski Sevgili Geri Döndürme, Ayrılığın 5 Fazı

Yazar:

Kategori:

Bu makale, ayrılan kişinin yaşadığı 5 fazı ele alıyor.

Ayrılığı başlattıktan sonra ayrılan kişi acı çekiyormuş gibi görünmese de gerçek şu ki içten içe acı çekiyorlar.

Acıyı öfke ve kaçınma yoluyla yansıtıyorlar ve terk edenlerin pişmanlık aşamalarından geçiyorlar. Terk edilen kişiyle romantik ilişkinin yürümemesinden dolayı incinirler ve bunun sonucunda çok kırgın, öfkeli, soğuk ve tuhaf olurlar.

Terkedilenler geçici olarak tanınmaz hale gelir çünkü ayrılıktan güç alırlar ve artık terkedilenlerle hiçbir şey yapmak istemezler. Sadece kendilerine odaklanmak istemeleri normaldir ve eski partnerleri için endişelenmek son düşünecekleri şeylerdir.

Ayrılanların sorunu, önceden bildiğiniz insanı tanıyamamanız haline gelmeleridir. Derinlerde, onlar hâlâ her zaman oldukları aynı insanlardır. Sadece ayrılık sonrası size o sevecen ve eskiden oldukları insan yüzünü göstermektense gizlemeyi tercih ederler.

Terk edenlerin ayrılık sonrası tuhaf davranışları aslında onların öz savunma mekanizmalarıdır. Onları duygusal acıdan, suçluluk duygusundan ve terk edilen sevgilinin barışma çabalarından korumaya çalışan şey, onların otomatik pilota bağladıkları refleksif davranışlarıdır. Bu refleksif kaçıştan sonra, ayrılan kişinin, ayrılığın ardından yaşadığı 5 aşama başlar.

1) Rahatlama

Ayrılanın geçirdiği 5 ayrılık aşamasından ilki, rahatlama aşamasıdır.

Haftalar veya aylardır ayrılığı başlatmayı planladıkları, ancak bunu yapacak zamanı veya cesareti asla bulamadıkları için, sonunda ayrılanların omuzlarından büyük bir yük kalkar. Her ayrılmaya çalıştıklarında büyük ihtimalle fikirlerini değiştirdiler, bu yüzden ayrılmayı ellerinden geldiğince ertelediler.

Ancak bastırılmış hayal kırıklıklarını artık kontrol edemedikleri zaman, hayal kırıklıkları öfke ve kırgınlığa dönüşür. İşte o zaman bir şeylerin ters gittiğini ve eski sevgilinizin size karşı çok az sabrının olduğunu fark edersiniz.

Eski sevgilin sadece ayrı yollara gitmek istediklerini söyler, böylece eski sevgilin senden bir an önce kurtulmak ve hayatına devam etmek ister.

Sana ayrılık bahaneleri sunsa da, seni hayal kırıklığına uğratsa da ya da sana karşı dürüst olsa da, ayrılık, eski sevgilinizin aşkını kaybettiğini ve hiçbir yalvarmanın ve yalvarmanın bunu değiştiremeyeceğini gösterir.

Eski sevgilin kararını vermiştir ve bundan da emin gözükür. Eski sevgiliniz son derece rahatlamışken ve asırlardır ayrılmak isterken karşısında onu nasıl ikna edebilirsin ki zaten?

Hikayeyi sizin tarafınızdan dinlemekle ilgilenmez çünkü zaten ilişkiye olan inancını kaybetmiş ve mümkün olduğu kadar çabuk ayrılmak ister.

O ne kadar çabuk kaçabilirse, sizi terk ettiği için kendini boğulmuş ve suçlu hissetmeyi o kadar çabuk bırakacaktır.

Bu her iki cinsiyet için de ortak olup, eski sevgiliyi geride bırakıp bir an önce yeni bir hayata açılan güzel bir yol olduğu fikri rahatlama evresinde asıl hakim duygudur.

Bu, terk edilen kişi için en kötü aşamadır çünkü terk edilen kişi, eski sevgilisinin o olmadan çok mutlu olduğunu düşünür. Bunun sorumlusunun rahatlama aşaması olduğunu ve eski sevgilisinin onun reddetmesi nedeniyle istemsizce ona delicesine aşık olduğunu anlayamaz.

Bu aşama ilişkinin sona erdiği andan itibaren başlar ve birkaç aya kadar sürer.

Ayrılan kişi, ayrılıktan kısa bir süre sonra başkalarıyla çıkmaya başlarsa, rahatlama aşaması büyük olasılıkla yara bandı ilişkinin heyecan verici aylarının sonuna kadar sürecektir.

2) Sevinç

Bu aşamada, terk eden kişi, terk edilen kişi olmadan derin bir mutluluk bulur ve karakterine aykırı davranmaya başlar.

Eğer hiç dışarı çıkmıyorsa, birdenbire partileme ve yeni kişilerle eğlenme ihtiyacı hissedebilir.

Ayrılan kişi kendisini hapisten kurtulmuş gibi hissedebilir.

Sevinç aşaması normalde, ayrılan partnerin gücü tükenene, eski davranış ve yaşam tarzına geri dönene kadar sürer.

Bunun nedeni, heyecan dalgasının uzun süreli değişiklikler yapmak için yeterince güçlü bir motivasyon kaynağı olmamasıdır. Ayrılan kişinin yeni yaşam tarzını benimsemesi için, yeni davranış alışkanlıkları oluşturacak kadar uzun süre bilinçli bir çaba göstermesi gerekmektedir.

Buna rağmen, terk edenler birkaç yeni hobi edinebilir ve takılacak yeni insanlar bulabilir. Bu noktada kendilerinden ve kararlarından oldukça memnundurlar.

Ayrıca bazen terk ettikleri eski sevgilileri hakkında başkalarına kötü konuşabilirler ve böyle yaparak ayrılık kararlarını rasyonelize edebilirler.

Ayrılan eski partnerin ayrılıktan sonra yapabileceği şeylerden bazıları şunlardır:

  • Çok fazla dışarıda takılmaya başlamak
  • Sürekli içmek ve partilemek
  • Kendilerini ifade etmek için yeni kelimeler/yollar kullanmak
  • Eski partnerleri hakkında kötü konuşmak
  • Terk edileni görmezden gelmek
  • Yeni Date’lere çıkmak
  • Daha önceki ilişkisinde verdiği sözleri bozmak
  • Eski sevgilsinin sevdiği şeylerin tam tersini yapmak
  • Eski sevgilinin itibarını yerle bir etmeye çalışmak

Ayrılan kişinin ne yapacağı belli olmaz. Düzensiz davranabilir ve sizi hiç umursamıyormuş gibi görünebilir. Bunu kişisel olarak almamak için elinizden geleni yapmalısınız çünkü sizin mutluluğunuzun ona bağlı olmaması gerektiği gibi, onun mutluluğu da size bağlı değildir ve bu ayrılık kötü bir romantik partner olduğunuz anlamına gelmez.

Eski sevgiliniz yalnız kalmaya ve kendini yeniden keşfetmeye ihtiyaç duyar. Bu, özellikle uzun süredir birlikteyseniz geçerlidir.

3)Nostalji ve karşılaştırmalar

Ayrılığın rahatlama ve mutluluk aşamaları sona erdiğinde, terk eden kişi sonunda terk edilen kişiyi düşünmeye başlar. Eski sevgilisinin neyin peşinde olduğunu ve terk edilen kişinin yeni birini bulup bulmadığını merak etmeye başlar.

Nostalji aşamasında, terk edenler eski sevgililerini özlemeye başlarlar ve hâlâ onları sevip sevmediğini görmek için iletişime geçebilirler. Bu davranışa breadcrumbing adını veriyoruz. Bu, ayrılanların suçluluk duygularını hafifletmek ve pişmanlık duymadan hayatlarına daha kolay devam etmek için yaptıkları bir şeydir.

No contact (iletişimi kes) tüm terk edilenler için çok önemlidir. Devam etmek ve eski sevgilisini unutmak isteyenler ve eski sevgilileri hazır olduğunda, eski sevgilileriyle kendi şartlarına göre uzlaşmak isteyenler için bu gereklidir.

Eğer terk eden kişi zaten yeni biriyle çıkıyorsa, aynı zamanda yeni ilişkisini eski ilişkisiyle karşılaştıracak ve yeni ilişkisinde eksik olan her şeyi fark edecektir.

Terk edilen kişi belirli ilişki standartları belirlemiştir, bu nedenle bu standartlara ulaşma sırası artık yeni kişidedir. Eğer onlara ulaşırsa ya da terk edilen kişi kadar iyiyse, terk eden genellikle geri dönmez.

Zaman zaman biraz nostaljik olur ama sonuç olarak geri dönmez. Yeni ilişki öncekinden çok farklı değilse dönüş olmayacaktır.

Eğer kalite açısından benzerse, ayrılan ex bununla yetinme eğilimindedir.

Terk eden kişi ancak yeni ilişkisi çok daha kötüyse geri döner çünkü bu onun mutsuz olduğu ve önceki ilişkisinde hissettiklerini özlediği anlamına gelir.

4)Nötrleşme

Ayrılıktan aylar sonra terk edenler, ilişkinin olumlu ve olumsuz yanlarını rasyonel olarak gördükleri bir nötr olma aşamasına girerler.

Ayrılığa neden olan bazı olumsuz anıları yavaş yavaş geride bırakmaya başlarlar ve olumlu olanlara daha fazla yönelme eğilimi gösterirler.

Terk edenler aynı zamanda terk edilenlerin yaptıkları şeylerden ve ilişki boyunca oldukları insanlardan dolayı da exlerini takdir etmeye başlarlar.

Hatta bazen terk edenler size ulaşıp şöyle şeyler söylerler: “Keşke ilişkiyi bu şekilde bitirmeseydim. Umarım benden nefret etmiyorsundur. Nasıl yardımcı olabileceğimi bana söyle lütfen.”

Veya terk edilen kişiyi zor bir dönemden geçirdiği için özür bile dileyebilir ve tekrar bir araya gelme isteğini ifade edebilir.

Eski sevgilinizin sizinle neden birdenbire iletişime geçtiğini anlamanız sizin için önemlidir. Bunu anlayarak, eski sevgilinizin sizi geri istediğini düşünmekten ve boş yere umutlanmaktan kaçınabilirsiniz. Terkedilmiş kişi olarak göreviniz, umudunuza tutunup eski sevgilinizin sizi geri istemesini beklemek yerine, umudunuzu geride bırakmaktır.

Nötrleşme aşaması çok önemli bir aşamadır çünkü bu aşamada terk edenler kırgın hissetmeyi bırakır. Eski sevgililerine saygılı davranırlar ve hatta bazen arkadaş olmaya bile çalışırlar. İsterseniz eski sevgilinizin arkadaşlığını kabul edebilirsiniz. Sadece bir arkadaş gibi davranmaya başlamayın, çünkü bu sizi eski sevgilinizle friendzone’una sokacak ve ilişkinin yaralarını atlatmanızı son derece uzun ve zor hale getirecektir.

Bunun yerine temas kurmamalı ve no contact’in eski sevgilinize ihtiyaç duyduğu şekilde etki etmesini beklemelisiniz.

5) Pişmanlık ve üzüntü

Terk eden kişi mutsuz olduğunu anladığında, kararından pişmanlık duymaya başlar (özellikle de terk eden kişi yalnızsa veya yeni ilişkisinde mutsuzsa).

Aşırı kaygı nedeniyle, terk eden kişi, eski sevgili geri döndürme için neyi farklı yapabileceğini düşünür. Böyle takıntılı bir düşünce, ayrılan kişiyi yoğun bir pişmanlık duymaya zorlar.

İşte o zaman, terk eden kişi sonunda terk edilen kişiyi kendi hataları için suçlamayı bırakır ve ayrılıkta kendisinin de hatalı olduğunu (hatta belki tamamen) kabul eder.

Terk edilen kişiden uzakta geçirilen zaman, esas olarak, terk eden kişinin kendisinin de mükemmel olmadığını fark etmesini sağlar. Bu nedenle terk eden kişi, terk edilen kişinin kendisini affedip affedemeyeceğini ve eski sevgili geri döndürme şansının olup olmadığını merak etmeye başlar.

Bu aşamada, terk eden kişi eski sevgilisine durumunu anlayabilmek ve terk edilen kişinin kendisine karşı herhangi bir kırgınlık hissinin olup olmadığını görmek için dolaylı yoldan mesajlar gönderebilir.

Ancak ne yazık ki, terk eden kişi tekrar bir araya gelmek istediğinde, genellikle aylar veya yıllar geçmiştir, bu da terk edilen kişinin genellikle ayrılığın son aşaması olan iyileşme aşamasının sonunda olduğu ve terkeden eski partneri düşünmeyi bıraktığı zamana denk gelir.

Terk edilen kişi nihayet mutlu ve işlerin gidişatından memnunken, terk eden kişi endişeli ve eski partneriyle romantik ilişkisini kurtarmaya isteklidir.

Ayrılan, duygularını arkaplana attığı ya da dikkatini dağıtarak acısını uzattığı için, ayrıldığı partnerinin önceden yaşadığı acı fazına anca gelmiştir.

Artık ayrılık sonrası hüznüyle uğraşmak zorundadır. Kaygı, terk edilen kişi için ilk şok kadar şiddetli değildir, ancak yine de oldukça acı verici ve rahatsız edicidir.

Ayrılan, kaybettiği kişinin özel ve ilişki kurmaya değer olduğunu anladığında acıya pişmanlıkla eklenerek, hissedilen acı güçlenir.

Ancak ayrılanın bir aydınlanma yaşaması için, terkedilen kişinin ayrılık sonrası hatalardan, örneğin yalvarmak ve hataları için aşırı derecede özür dilemekten kaçınması gerektiğini unutma. Terk edilen kişinin eski sevgilisiyle hiçbir ilgisi olmayan şeylere odaklanarak ayrılığı kendinden emin ve olgun bir şekilde ele alması gerekir.

Ayrılan için ayrılığın 5 aşaması, terkedilen kişinin yaşadıklarıyla karşılaştırıldığında neredeyse tersine döner.

Terk edilen kişi tamamen iyileştiğinde, terk edenin acısı başlar ve terk edileni geri istemesine neden olur.

Ne yazık ki, terk edilen kişinin bu süreci hızlandırmak için yapabileceği pek bir şey yoktur.

Her iki taraf da birbirlerini vucutlarından ve zihinlerinden çıkarmak için yas sürecinden geçmek zorundadır. Bunu yaptıklarında, tekrar birleşirlerse birbirleriyle başarılı bir ilişki kurma şansları da en yüksektir.

Kısa Not: Her ne kadar eski sevgili geri döndürme şansı ya da eski sevgili geri döndürme hayali yeni ayrılınan biri için canlı olsa da, bir erkeğin eski sevgilisini geri döndürmeye çalışması büyük bir zaman kaybıdır. Alfa bir erkek olarak eski sevgili geri döndürme fikrini terk edip, nextleyip yeni bir kız arkadaş edinmek her zaman daha mantıklıdır.

Eski sevgili geri döndürme çok zorlayıcı ve mental olarak yoran bir süreçtir, bunun yerine yeni bir kadınla tanışıp ona bir şans vermeniz sizler için daha iyi sonuçlanacaktır. Kırmızı bayraklı bir kadında ise kesinlikle geri dönüşü denemeyin ve kendi hayatınızın iplerini elinize alın. “Eski sevgili geri döndürme, Ayrılığın 5 fazı” adlı bu makalemizden umarım yararlanır, fakat beta zihin setinden kurtularak alfa erkek olup daha başarılı bir ilişki hayatı sürersiniz. Beta’dan kurtulup Alfa’ya dönüşmek için sitemizdeki diğer yazıları da okumayı unutmayın!

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, kendi yaşadığınız hikayeyi paylaşarak yardım almak istiyorsanız aşağıdaki yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Source : MagnetofSuccess

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Paylaş
Bağlantıyı kopyala